Öğretmen atamasında başarı sıralaması yazılı sonuca göre düzenlenecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Öğretmen alımında mülakatların devam edeceğini ancak, soruşturma sonrası soruşturmayı geçenlerin başarı sıralaması için, adayın yazılı sınav sonucunun değerlendirileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: Öğretmen alımında mülakatların devam edeceğini ancak, soruşturma sonrası soruşturmayı geçenlerin başarı sıralaması için, adayın yazılı sınav sonucunun değerlendirileceğini belirtti.

Başarı sıralamasına ilişkin açıklama videonun 43. dakikasından itibaren devam etmektedir.

Askere giden Devlet memurunun ailesinin lojmanı boşaltma zorunluluğu bulunuyor mu?

Askere giden memur lojmanı boşaltmak zorunda mıdır?

SORU : İyi gunler, kolay gelsin, bir sorum olucakti. Araştırdım ama bulamadım yardimcı olursanız cok sevinirim. Ben .. memurum. Sorum lojmanla ilgili. Askerlik yapmadım, evliyim lojmanda oturuyorum. Kısa dönem askere gittiğim zaman lojmandan çıkmam gerekir mi veya gittiğimde ailemi çıkartabilirler mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun "Muvazzaf askerliğe ayrılan memurların terhislerinde göreve başlatılmaları ile muvazzaf askerlikte geçen sürelerin kademe ve derece intibaklarında değerlendirilmesi" başlıklı 83. maddesi aşağıdaki gibidir.

Memurların hediye alma ve menfaat sağlama yasağı nedir?

Bürokratların imtihan konuları zamana ve zemine göre değişir. Daha önceki yazılarımızda Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından yayımlanan Etik Rehberi'nde yer alan ve bürokratların dikkat etmediğinde başlarını derde sokan hediye alma yasağından ve kapsamından bahsetmiştik. Maalesef bürokratların en zayıf not aldığı konuların başında hediye alma gelmektedir. Makamlar yükseldikçe hediye kavramının hem içeriği hem de cesameti değişebilmektedir. Bu konuyu tekrar gündeme getirerek hali pür melalimizi açılamaya çalışacağız.

Memurların hediye alma ve menfaat sağlama yasağı nedir?

Görevden alınan daire başkanları hangi kadroya atanacak?

Daire başkanı ve üstü kadrolara atanan personelin görevden alınmasında yaşanan yargısal sorunları ortadan kaldırmak, bakanları görevden alma konusunda rahatlatmak ve personelin uzun bir süre mali haklarını almayı sağlayarak mağduriyetini azaltmak için 15/04/2015 tarihinde 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ek 18 inci madde eklenmişti. Bu maddenin uygulamasında birçok sorun ortaya çıktığı için Devlet Personel Başkanlığı vermiş olduğu görüşlerle sorunu çözmeye çalışmıştır. Biz de bu görüşler doğrultusunda konuyu açıklamaya çalışacağız.

Görevden alınan daire başkanları hangi kadroya atanacak?

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 18 inci maddesi kapsamında, üç yıl ve üzeri daire başkanı kadrosunda görev yapanlardan görevden alınanlar hangi kadrolara atanacak?

Sözleşmeli personel ile memurlar arasındaki farklar nelerdir?

12 başlıkta sözleşmeli personel ile memurlar arasındaki farklar.

Son dönemde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre sözleşmeli personel istihdamında yine bir artış gözleniyor. Öğretmen ve sağlık personeli başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm alanlarda 4/B'li sözleşmeli personel alımı yapılıyor.

Sözleşmeli personel alımında, sık sık, memurlarla aralarında bir fark olmadığına vurgu yapılıyor. Sadece tayin haklarında farklılık olduğu söyleniyor.

Oysaki izinden, görevde yükselmeye, gelir vergisinden tazminatlara kadar bir çok alanda farklılık bulunuyor.

İŞTE 12 BAŞLIKTA VAROLAN FARKLILIKLAR

Watsapp'tan yapılan tebligat geçerli sayılır mı?

Yargıtay, avukata Whatsapp'tan yapılan tebligatı geçerli saydı.

- Türkiye Barolar Birliği'nin resmi verilerine göre, ülke genelinde 2016 yılı sonu itibariyle 57 bin 985 erkek, 42 bin 476'sı kadın olmak üzere 100 bin 461 avukat hizmet veriyor. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, 100 bini aşkın avukatı yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Daire, avukata Whatsapp üzerinden yapılan tebligatı geçerli saydı.

Terbiyesizlik yapma sözü hakaret sayılır mı?

Gittiği icra müdürlüğünde, icra memuruna 'lütfen terbiyesizlik yapmayın' diyen avukat davalık oldu. Mahkemenin hakaret saydığı 'terbiyesizlik yapma' sözü Yargıtay'dan döndü.

Yüksek mahkeme, avukatın icra memuruna sarf ettiği sözün hakaret içermediğine hükmetti.

Mehil süresi görevde yükselmede dikkate alınır mı?

Mehil süresi, görevde yükselmede dikkate alınır mı? Mehil müddeti, görevde yükselme işlemlerinde aranan hizmet süresinin tespitinde dikkate alınır mı?

Mehil müddeti; devlet memurlarının ilk defa, yeniden veya yer değiştirme suretiyle atanmalarında, atama işleminin tebliğinden itibaren, göreve başlanılması gereken son mesai saati bitimine kadar olan süre olarak tanımlanmaktadır.

Memur, bu süreyi, taşınma, yerleşme ve yeni görev yerinde yaşam düzeni kurma amacıyla kullanmaktadır.

657 sayılı Kanunun 62. maddesine göre, aynı yerde göreve başlayanlar en geç ertesi günü, başka bir yerde göreve başlayanlar ise 15 gün içinde yeni görev yerinde göreve başlamak zorundadır.

Memur sendikalarının varlığı memura ne katıyor?

Bir kamu personeli olarak memur sendikalarına neden üye oluyoruz? Peki memur sendikalarının varlığı, memura ne katıyor?

Ya da Memur Sendikaları Kapatılsa Memur Ne Kaybeder?

Bir sendikaya üyeyseniz elbette ki sendikanızdan beklentileriniz olacaktır.

Bir sendikanın yöneticisiyseniz veya yönetim kademesindeyseniz elbette ki büyük bir sorumluluk yüklendiğinizin farkındasınızdır.

Büyüklerimiz düşünmüş bu amaçla bir kanun çıkarmış ve memurlarımızda bu kanun dahilinde oluşumlar gerçekleştirmiş. Hatta sendikalara, kimlerin üye olacağı, kimlerin üye olamayacağı bile bu kanunda düşünülmüş. Aslında konu kamu çalışanları olunca, kanun bir nevi işveren tarafından çıkarılmış oluyor ama şimdilik konunun bu tarafını bir kenara bırakalım.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik

Bilindiği üzere, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Beşinci Bölümünde; il özel idareleri, belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşların, atama yapacakları boş kadrolar için başvuran adayları KPSS başarı puanlarına göre sıralayarak en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere, atama yapılacak boş kadro sayısının beş katı oranında adayı yazılı veya sözlü sınava almak suretiyle personel alımı yapmasına imkan verilmiş olup; bu yöntemin uygulanabilmesi için yine Yönetmeliğin 27/C maddesinin ikinci fıkrası uyarınca İçişleri Bakanlığınca çıkarılması gereken yönetmelik de yürürlüğe girmiştir.

DPB'de staj yapmak isteyenlerin dikkatine!

22/01/2018-02/02/2018 tarihleri arasında 10 iş günü süreyle lisans öğrencileri için bir staj programı düzenlenecektir.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN EĞİTİM PROGRAMI

Devlet Personel Başkanlığı Staj Komisyonunun 15/11/2017 tarihli ve 2017/5 sayılı kararıyla staj kapsamında 22/01/2018-02/02/2018 tarihleri arasında 10 iş günü süresince üniversite öğrencilerine dönük bir eğitim programı düzenlenmesine karar verilmiştir.

EĞİTİM İÇERİĞİ

Katılımcılara, Türk Kamu Yönetimi, Kamu Personel Yönetimi, Türk İdari Teşkilatı, Kamu Personelinin Hukuki Statüleri, Yönetim Teknikleri ve benzeri alanlarda eğitim verilecektir. Katılımcılardan kendilerine programın ilk günü bildirilecek konularda araştırma yapmaları ve programın son gününde konuya ilişkin bulgularını rapor ve sunum ile paylaşmaları beklenilmektedir.

BAŞVURU ŞARTLARI

Berberler pazar günü açık mı?

Verilen karar ile birlikte hem esnafın mağdur olmayacağını hem de vatandaşa hizmet verebileceklerini ifade ettiler.

Kütahyalı Berber Mazlum Kurşunlu, pazar günleri çalışma izni isteyen berberlerin de çalışma hakları bulunduğunu, bu haklarını kullanabileceklerine dair Bölge İdare Mahkemesi'nin de karar verdiğini ifade etti.

İHA'nın haberine göre Kurşunlu, "Bu karar Türkiye'yi ilgilendiriyor, isteyen kuaförler bundan sonra hafta tatillerinde de iş yerlerini açabilecek" dedi.

Kütahya'da Berberler ve Kuaförler Odası tarafından 10 yıldır konuşlan ancak 2016 yılı itibari ile hayata geçirilebilen Erkek Kuaförlerinin Pazar günü, bayan Kuaförlerinin ise salı günü tatil olması bazı berberler tarafından istenmemiş ancak bin 50 lira cezası olması nedeni ile dükkanları kapatmak zorunda kalmışlardı.

"ÇALIŞMAK İSTEYEN ESNAF MAĞDUR OLMAYACAK"

Memurluktan öğretim görevliliğine nasıl geçerim?

Soru

Belediyedeki mühendis kadrosundan üniversitenin öğretim görevlisi kadrosuna nasıl geçebilirim?

Cevap

Memurlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa, öğretim görevlileri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa göre çalıştırılmaktadır.

Bu iki Kanunda birbirleri arasında geçiş hükmü yoktur.

2547 sayılı Kanunun 31. Maddesi:

Çocuğunu doktora götüren memur izinli sayılır mı?

Çocuğunu veya eşini doktora götüren memurun izinli sayılıp sayılamayacağına yönelik bir mevzuat hükmü bulunmamaktadır. Uygulamada Devlet Personel Başkanlığı görüşüne göre hareket edilmektedir.

SORU : Merhabalar çocuğumu veya eşimi doktora götürdüğüm zaman idari izinli sayılıyor muyum

CEVAP: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. maddesinde yıllık izin, 104. maddesinde mazeret izni, 105. maddesinde hastalık ve refakat izni ve 108. maddesinde aylıksız izin hakları düzenlenmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurun çocuğunu veya eşini doktora götürmesi halinde izinli sayılıp sayılmayacağı ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır.

İlahiyat fakültesi mezunları DKAB Öğretmenliğine atanamıyor mu?

İlahiyat fakültesi mezunlarına yönelik karar uygulamaya konuldu.Talim ve Terbiye Kurulu, ilahiyat fakültesi mezunlarının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanmamasına dair Danıştay kararını uygulamaya koydu.

Karara göre, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine ilahiyat fakültesi mezunlarının diğer branşlarla aynı öncelikte atanmasının hukuka uygun olmadığına karar verilmişti.

Talim ve Terbiye Kurulu bu Danıştay kararını uygulamaya koydu ve 9 Nolu kararın eki cetvelin 16 satısında değişiklik yaptı.

Yapılan düzenlemeye göre, ilahiyat fakültesi mezunları DKAB Öğretmenliğine atanamayacaktır.

Ancak, İlahiyat Fakültesi mezunlarının İmam Hatip Meslek Dersleri Öğretmenliğine başvurup atanması uygulamasına devam edilecek.

Sponsorlu bağlantılar

Son yorumlar

İçeriği paylaş